
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 320 V |
| Length | 32.48 mm |
| Width | 32.4 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Height | 8.75 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 12 mm |
| Thickness | 25.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Voltage | 300 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 152.999995 g |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 15 A |
| Max Current Rating | 12 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA, EN, UL, VDE |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Green |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| Ambient Temperature Range High | 100 °C |
| Number of Poles | 6 |
| Connector Type | Plug |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polybutylene |
| Number of Positions Per Level | 6 |
| Number of Levels | 1 |
| Housing Color | Green |
| Connection Method | Plug |
| Current Rating (IEC) | 12 A |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
Stock: 6184
Distributors
pcbx
Unit Price$1.43900
Ext.Price$1.43900
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.43900 | $1.43900 |
| 10 | $1.02425 | $10.24250 |
| 25 | $0.97132 | $24.28300 |
| 50 | $0.86420 | $43.21000 |
